Relokalizácia – nový civilizačný megatrend

Autor: Ivan Klinec | 4.12.2012 o 9:21 | (upravené 4.12.2012 o 9:54) Karma článku: 4,94 | Prečítané:  1807x

Ekonomika sa zastavila. Nemá ju čo poháňať.  Svetová banka a ďalšie inštitúcie varujú pred ďalším pokračovaním krízy aj v roku 2013. Rovnako CNN považuje nadchádzajúci rok 2013 za rok krízy. Média po celom svete sú zahltené chmúrnymi predpoveďami analytikov a prognostikov. Spomaľovanie rastu ekonomík v jednotlivých krajinách a otázka, čo by mohlo ekonomiky rozhýbať, sa stávajú kľúčovými problémami, ktoré bude treba riešiť, pričom čas predloženia a realizácie možných riešení sa neustále skracuje. Človek nemá desiatky rokov na hľadanie možných riešení, ale tieto je potrebné navrhnúť, predložiť a začať realizovať okamžite.

 

 

Nový civilizačný megatrend


Čo teda môže rozhýbať ekonomiky jednotlivých krajín ? Tak ako boli procesy ekonomickej globalizácie dominantnými v posledných desaťročiach, prekonanie súčasnej krízy bude spojené s procesmi relokalizácie jednotlivých ekonomík. Relokalizácia alebo obnova lokálnych ekonomík bude trendom, ktorý bude v najbližšom desaťročí naberať na sile a stane sa jedným z hlavných megatrendov vývoja v najbližších 25 rokoch. Relokalizácia bude dotvárať súčasnú globálnu štruktúru svetovej ekonomiky.

Ak sa dnes diskutuje o tom, kde je najvýhodnejšie investovať, obyčajne sa spomínajú zlato, drahé kovy, komodity, cenné papiere, reality, pozemky atď. V skutočnosti však bude najbližších desať rokov najvýhodnejšie investovať do obnovy lokálnych ekonomík. Procesy globalizácie vytvorili základ globálnej korporatívnej štruktúry, pričom to, čo sa dnes chybne označuje ako voľnotrhový kapitalizmus, je v skutočnosti globálny korporatívny kapitalizmus.

Relokalizácia ekonomík jednotlivých krajín vytvorí postupne doplnok a protiváhu globálnej korporatívnej štruktúry. Globálne siete transnacionálnych korporácií budú postupne vyvažované sieťami lokálnych ekonomík. Katastrofálny stav lokálnych ekonomík v jednotlivých krajinách je spojený s nedostatkom zdrojov na ich rozvoj. Keďže globálna svetová ekonomika narazila na limity expanzie, riešením bude presmerovanie zdrojov smerom dovnútra. Priame zahraničné investície budú postupne uvoľňovať miesto investíciám do relokalizácie ekonomiky. Tomu budú prispôsobované hospodárske politiky a také nástroje ako investičné stimuly na prilákanie zahraničných investícií budú postupne nahrádzané podporou investícii do rozvoja lokálnych ekonomík.

 

Nový udržateľný model ekonomiky


Základom relokalizácie jednotlivých ekonomík je vytvorenie nového udržateľného ekonomického modelu, ktorý by nahradil súčasný dominujúci ekonomický industriálny model. Udržateľný rozvoj bude spojený s postupným rozptyľovaním rastu na nižšie úrovne jednotlivých ekonomík. Ak je dnes politickou prioritou jednotlivých krajín čo najväčší ekonomický rast, a to aj za cenu devastácie ekonomík na lokálnej úrovni, novou prioritou nebude maximalizácia ekonomického rastu, ale jeho rozptyľovanie na nižšie úrovne s cieľom rozvoja lokálnej ekonomiky a obnovy sociálneho kapitálu.

Procesy ekonomickej relokalizácie budú spojené s postupným vytváraním diverzifikovaných lokálnych trhov, ktoré budú umožňovať prakticky neobmedzený rozvoj v najbližších desaťročiach, pričom konkurencia cenou bude postupne nahrádzaná konkurenciou kvalitou. Postupná obnova významu remeselnej kvality spolu s využitím miestnych zdrojov a tradícií, budú umožňovať postupné riešenie problémov nezamestnanosti a vytváranie väčšieho množstva pracovných miest na lokálnej úrovni.

Vytvorenie udržateľného modelu ekonomiky v prípade jeho úspešnej realizácie bude znamenať doplnenie v súčasnosti procesmi transnacionalizácie deformovanej štruktúry globálnej ekonomiky obnovením lokálnych ekonomík spolu s obnovením resp. obnovovaním sociálneho kapitálu. Sociálny kapitál bude postupne zaujímať kľúčové miesto v procesoch ekonomickej relokalizácie.

Relokalizácia ekonomík jednotlivých krajín by mala znamenať obnovu lokálnych ekonomík využívajúcich lokálne zdroje a suroviny, riešenie sociálnych a ekonomických problémov obyvateľstva, riešenie problému nezamestnanosti a obnovu sociálneho kapitálu ako základu obnovy lokálnych komunít a spoločenstiev rovnako ako aj lokálnych a regionálnych ekonomík, ktoré by viedli k obnovovaniu ekonomickej a spoločenskej rovnováhy v jednotlivých krajinách.

 

Politiky a stratégie ekonomickej  relokalizácie

 

Ak budeme hľadať cesty prekonania súčasnej globálnej krízy a pozrieme sa na podstatu toho, kde sú jej príčiny, prídeme k záveru, že cesty prekonania globálnej krízy spočívajú v politikách podpory relokalizácie jednotlivých ekonomík a obnovy sociálneho kapitálu na všetkých úrovniach. Globálnu krízu môžeme potom vnímať ako príležitosť k obnove ekonomík najmä na lokálnej úrovni, a teda cestou zdola nahor a nie zhora nadol, ako sa o to snažia súčasné politiky, snažiace sa globálnu krízu prekonať najmä finančnými nástrojmi a centralizáciou rozhodovania. Základom politík a stratégií relokalizácie a obnovy sociálneho kapitálu by mal byť novo sa vytvárajúci udržateľný model ekonomiky, ktorý by nahradil súčasný dožívajúci industriálny ekonomický model. Riešenie súčasných narastajúcich problémov nezamestnanosti a sociálnych problémov na Slovensku bude nepochybne spojené s politikami a stratégiami podpory ekonomickej relokalizácie a obnovy lokálnej ekonomiky na Slovensku.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Architektka: Ľudia už hľadajú krásu a vkus, ale developerov ešte neosvietilo

Niekedy neverí vlastným očiam, keď vidí pôdorys, na ktorom je zámerne zmenšená mierka.

SVET

Bez jedla, pitia aj tieňa. Na malej lodi prežili cestu cez Atlantik

Povedali im, že cesta do Brazília bude trvať 22 dní. Prežili len zázrakom.


Už ste čítali?