reklama

W. Warren Wagar - vizionár, ktorý sa zaoberal dielom H. G. Wellsa

W. Warren Wagar sa preslávil ako odborník na život a dielo známeho spisovateľa science-fiction H. G. Wellsa. Zaoberal sa tiež vytváraním vízii alternatívnych budúcnosti svetovej civilizácie. Viac ako tridsať rokov vyučoval kurzy budúcnosti na univerzite v Binghamtone v USA. Zomrel 16. novembra 2004.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

W. Warren Wagar (1932-2004) bol popredným americkým futurológom a historikom . Známym sa stal kombináciou svojho záujmu o históriu a o budúcnosť. Pôsobil ako profesor na oddelení histórie na State University of New York v Binghamtone v USA . Prednášal kurzy histórie a budúcnosti.
Napísal a publikoval 18 kníh, v ktorých sa zaoberal najmä témami spojenými s budúcnosťou. Zaoberal sa vytváraním alternatívnych vízii svetovej civilizácie. Špecializoval sa na život a dielo známeho spisovateľa science-fiction Herberta Georga Wellsa. Bol obdarený nevšedným nadaním imaginácie. Tento svoj dar spájal s neobyčajnou pracovitosťou. Ako trinásťročný napísal 151 stranovú knihu Filozofia pokroku a ako devätnásťročný mal prečítaných všetkých 120 kníh H. G. Wellsa.
Jeho najpopulárnejšou knihou sa stala Short History of the Future - Krátka história budúcnosti, ktorú publikoval v roku 1989 a v rokoch 1992 a 1999 publikoval jej revidovanú verziu. Táto kniha má formu pamätí písaných v roku 2200, v ktorých autor popisuje tri predchádzajúce svetové poriadky , ktorými prešla Zem počas svojej existencie do roku 2200. Výstižné charakteristiky týchto svetových poriadkov udávajú už názvy jednotlivých častí knihy. Prvú nazval Earth, Inc. – Zem, a.s. a popisuje tu korporatívnu globálnu ekonomiku. Táto trvala zhruba do polovice 21.storočia a skončila veľkou depresiou v roku 2038 a jadrovou vojnou v roku 2044. Druhú časť knihy nazval Red Earth – Červená Zem a popisuje tu socialistické svetové spoločenstvo. A tretiu časť nazval The House of Earth – Dom Zeme a popisuje tu svetovú spoločnosť usporiadanú na princípoch New Age v podobe decentralizovaného poriadku autonómnych spoločností, ktorá trvala zhruba od roku 2140.
V knihe The Next Three Futures: Paradigms of Things to Come – Nasledujúce tri budúcnosti: Paradigmy vecí, ktoré prídu (1991) sa Wagar zaoberal tromi hlavnými smermi futurologického myslenia: technoliberálnym, radikálnym a kontrakultúrnym. Tieto potom premietol do troch možných podôb prichádzajúcich kultúrnych epoch. Wagar v tejto knihe prezentoval svoj vhľad do diverzifikovaného futurologického bádania.
W. Warren Wagar sa špecializoval na dielo H. G. Wellsa. Podrobne sa zaoberal najmä podobami budúcnosti prezentovanými v jeho jednotlivých knihách. Wellsove predstavy o budúcnosti resp. jeho vízie svetového štátu výrazne ovplyvnili myslenie W. W. Wagara, čo možno zreteľne vidieť pri jeho stvárnení alternatívnych podôb budúceho sveta. Wagar považoval H. G. Wellsa za zakladateľa modernej futurológie .W. W. Wagar publikoval v roku 1961 knihu nazvanú H. G. Wells and the World State - H. G. Wells a svetový štát, kde sa zaoberal najmä Wellsovými víziami svetového štátu a jeho možnej podoby. V roku 2001 Wagar vydal knihu The Open Conspiracy: H. G. Wells on World Revolution – Otvorená konšpirácia: H. G. Wells o svetovej revolúcii . Táto kniha obsahuje okrem Wagarovho textu aj reprint knihy H. G. Wellsa: Open Conspiracy, ktorá bola vydaná v roku 1928. V roku 2004 stihol ešte vydať knihu H. G. Wells: Traversing Time – H. G. Wells: Putujúc časom, v ktorej sa podrobne zaoberá dielom H. G. Wellsa. Podielom H. Wellsa na vytvorení futurológie sa Wagar zaoberal aj v článku H. G. Wells and Genesis of Future Studies – H. G. Wells a genéza štúdií budúcnosti (1983).
Medzi najznámejšie a najpopulárnejšie knihy W. Warrena Wagara patria The City of Man: Prophecies of a World Civlization in Twentieth Century Thought – Mesto človeka: Proroctvá svetovej civilizácie v myslení dvadsiateho storočia (1963), Building the City of Man: Outlines of a World Civilization – Budovanie mesta človeka: Obrysy svetovej civilizácie (1971), Good Tidings: The Belief in Progress from Darwin to Marcuse – Dobré zvesti: Viera v pokrok od Darwina po Marcusseho (1972), Terminal Visions: The Literature of Last Things – Konečné vízie: Literatúra posledných vecí (1982).
Wagar sa tiež intenzívne zaoberal myšlienkami pokroku a vo svojich knihách podrobne zmapoval ako sa menila viera v ľudský pokrok. Viera v pokrok sa podľa jeho slov stala náboženstvom moderného človeka. Človek ešte dlho po strate dotyku s transcendenciou pokračuje vo viere, že história zaznamenáva jeho postupné približovanie sa dokonalosti.
W. W. Wagar vyučoval viac ako tridsať rokov kurz svetových problémov zameraný na budúcnosť a stal sa tak priekopníkom výučby budúcnosti na univerzitách. N aplnil tak víziu svojho veľkého vzoru H. G. Wellsa, ktorý už na začiatku minulého storočia hovoril a písal o potrebe vedy o budúcnosti a tiež o potrebe profesorov, ktorí budú špecializovaní na výučbu predvídania a myslenia o budúcnosti. Takýmto profesorom budúcnosti W. Warren Wagar nesporne bol počas celého svojho pôsobenia na univerzite a budúcnosti venoval celý svoj plodný a tvorivý život.

Ivan Klinec

Ivan Klinec

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ekonóm, prognostik a futurológ. Zaoberám sa prognózami a futurológiou, perspektívami vývoja ekonomiky, spoločnosti a civilizácie a všetkým, čo s budúcnosťou súvisí. Zaujíma ma tiež literatúra, kultúra a umenie. Zoznam autorových rubrík:  FuturológiaPrognózyEkonomikaVedaKnihy

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu