Čo čaká Slovensko v roku 2014 – prognóza

Autor: Ivan Klinec | 30.1.2014 o 13:55 | Karma článku: 7,89 | Prečítané:  1976x

Vývoj slovenskej ekonomiky a spoločnosti bude aj v roku 2014 výrazne negatívne ovplyvňovať globálna ekonomická kríza. Táto bude pokračovať, napriek mnohým predpovediam jej konca, pričom jej dopady na slovenskú ekonomiku budú citeľnejšie ako v roku 2013. Bude ich pociťovať radový občan i  jednotlivé priemyselné odvetvia. Slovenská ekonomika bude aj v roku 2014 zápasiť s vysokou nezamestnanosťou, rastom cien surovín, energií a potravín a s klesajúcou životnou úrovňou obyvateľstva.

 

Pokračovanie globálnej ekonomickej krízy

Globálna ekonomická kríza bude aj v roku 2014 pokračovať napriek mnohým predpovediam jej konca  Jej dopady na jednotlivcov i ekonomiky jednotlivých krajín budú citeľnejšie ako v roku 2013. Očakávania obnovy ekonomického rastu ostanú aj v roku 2014 viac želaním ako realitou. Predzvesťou diania vo svetovej ekonomike je nepochybne krach Detroitu v roku 2013, ktorý sa stal významným medzníkom celosvetového konca priemyselnej éry. Svetovú ekonomiku čaká ďalšie zoštíhľovanie nadbytočných najmä priemyselných kapacít ako i riešenie problému nafúknutej finančnej sféry. Celosvetovým problémom bude najmä nezamestnanosť a rast cien základných potrieb obyvateľstva rovnako ako i rast cien surovín a energií. Dopady globálnej krízy na slovenskú ekonomiku budú determinované najmä jej neschopnosťou adaptovať sa na novovznikajúce ekonomické prostredie informačného veku.

 

Pretrvávanie hlavných problémov slovenskej ekonomiky

Aj v roku 2014 budú pretrvávať hlavné problémy slovenskej ekonomiky, a to najmä vysoká nezamestnanosť, nízka konkurencieschopnosť, rast cien a pokles životnej úrovne väčšiny obyvateľstva. Neriešenie problémov nezamestnanosti bude naďalej brzdiť rozvoj ekonomiky a bude zároveň vytvárať rastúcu finančnú zaťaž  v podobe odčerpávania finančných zdrojov na rozvoj.  Počet ľudí bez práce bude ďalej narastať a štatistiky nezamestnanosti budú skresľované rastúcim počtom ľudí odchádzajúcich za prácou do zahraničia. Rast počtu ľudí odchádzajúcich za prácou do zahraničia dnes prevyšuje počet ľudí, ktorí prichádzajú o zamestnanie a hlásia sa na úradoch práce, čo môže v štatistikách nezamestnanosti vytvárať skreslený dojem o pozitívnom vývoji v tejto oblasti. Naďalej bude pokračovať odchod ľudí do zahraničia, pričom hlavným dôvodom bude nemožnosť nájsť pracovné uplatnenie na Slovensku. Odchádzať budú ako vysokokvalifikovaní pracovníci, tak aj ľudia s nízkou úrovňou kvalifikácie. Na pretrvávaní problémov nezamestnanosti sa bude aj v roku 2014 významne podieľať pokračujúca marginalizácia vedy, výskumu a vzdelávania, rovnako  ako aj pokračujúce ignorovanie úlohy modernej technológie v rozvoji ekonomiky. Slovensko si bude ďalším obmedzovaním finančných prostriedkov smerujúcich do vedy, výskumu  a vzdelávania likvidovať jeden z potenciálnych motorov slovenskej ekonomiky. Znalostná ekonomika sa pre Slovensko stane nedosiahnuteľnou chimérou.

 

Štrukturálne problémy slovenskej ekonomiky

Jednostranná orientácia Slovenska na automobilový priemysel bude v roku 2014 stále väčšou brzdou rozvoja slovenskej ekonomiky. Automobilová monokultúra bude prekážkou vytvárania prirodzenej štruktúry slovenskej ekonomiky, ktorá by zodpovedala stupňu jej rozvoja, geografickému umiestneniu  a disponibilným zdrojom. Súčasná štruktúra slovenskej ekonomiky by mala byť transformovaná smerom k väčšej diverzifikácii, väčšej decentralizácii zdrojov spolu s obnovovaním prirodzenej štruktúry slovenskej ekonomiky. Štrukturálne problémy slovenskej ekonomiky by sa mali stať predmetom záujmu pri tvorbe hospodárskej politiky a najmä pri zostavovaní štátneho rozpočtu. Zastaralá štruktúra slovenskej ekonomiky, zodpovedajúca priemyselnej ére, dnes v informačnej ére nemôže v žiadnom prípade zabezpečiť konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Táto bude aj v roku 2014 naďalej klesať.

 

Čas na zmenu transformačného modelu ekonomiky

V roku 2014 bude zrejmé, že doterajší transformačný model ekonomiky, založený výhradne na zmene štruktúry a formy vlastníctva, sa vyčerpal a, že prišiel čas jeho zmeny. Slovensko by sa malo poučiť z úspešných ázijských krajín a zaradiť ako prioritu číslo jedna vytvorenie takého transformačného modelu ekonomiky, ktorý by zohľadňoval  prebiehajúcu civilizačnú transformáciu, urýchľujúcu sa technologickú zmenu a prispôsobil sa trendom svetového vývoja. Hlavnými prioritami i motormi rozvoja slovenskej ekonomiky by sa potom mali stať veda, výskum, vzdelávanie a technológia. Slovensko by tiež malo nastúpiť cestu ekonomickej relokalizácie, ktorá by umožnila riešenie ekonomických a sociálnych problémov najmä v zaostalých regiónoch, rovnako ako aj riešenie problému nezamestnanosti na regionálnej úrovni.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Manželka šéfa protikorupčnej jednotky previedla podiel v nákupnom centre na Z. Kollára

Mária Krajmerová previedla svoj podiel na spoločnosť advokáta z mafiánskych zoznamov.

KOMENTÁRE

Protificovský odboj prepadli rozpaky

Opozícia s víziou okamžitého konca Pellegriniho ulietava priďaleko.


Už ste čítali?