reklama

1. marec – svetový Deň budúcnosti

Prvý marcový deň sa od roku 2012 po celom svete oslavuje Deň budúcnosti (Future Day). Hoci bol 1. marec za svetový Deň budúcnosti navrhnutý iba v roku 2011, dnes jeho celosvetové oslavy zahrňujú semináre, konferencie a iné podujatia, ktoré sa v tento deň organizujú po celom svete, a to v reálnom svete a takisto aj vo virtuálnom svete Second Life, v ktorom sa taktiež organizujú v tento deň semináre a konferencie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vznik Dňa budúcnosti

 1. marec za svetový Deň budúcnosti (Future Day) navrhol americký futurológ a transhumanista Ben Goertzel na konferencii organizácie Humanity+ (bývalá Svetová transhumanistická asociácia), ktorá sa konala 15. septembra 2011 vo virtuálnom svete Second Life. Ben Goertzel vtedy vykonával funkciu podpredsedu organizácie Humanity+ a jeho myšlienka sa stretla s pozitívnym ohlasom. Už prvé oslavy Dňa budúcnosti v roku 2012 sa konali v rozličných krajinách po celom sveta, rovnako ako aj vo virtuálnom svete Second Life. Následovné roky sa nový sviatok Deň budúcnosti dostával do povedomia a pribúdali ľudia, krajiny a organizácie, ktoré v tento deň organizovali a organizujú podujatia, zamerané na budúcnosť. Dnes teda môžeme hovoriť o svetovom alebo globálnom Dni budúcnosti. Koordinátorom osláv svetového Dňa budúcnosti sa stala organizácia Humanity+, ktorá vznikla premenovaním bývalej Svetovej transhumanistickej asociácie (World Transhumanist Association). Na stránkach Humanity+ boli vytvorené stránky Future Day – Dňa budúcnosti. Tvorcom týchto stránok je austrálsky futurológ a transhumanita Adam Ford, ktorý je tiež členom vedenia Humanity+.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo sa zaoberať budúcnosťou

 Ľudia sa radšej zaoberajú minulosťou ako by mali premýšľať o budúcnosti. Na minulosti sa už však nič nedá zmeniť, pričom budúcnosť môžu ľudia spoluvytvárať a na jej vytváraní participovať. Budú žiť v takej budúcnosti, akú si vytvoria alebo, na vytvorení ktorej sa budú podieľať. Na túto skutočnosť upozornil slávny anglický spisovateľ science-fiction a predchodca modernej futurológie Herbert George Wells už v roku 1932 vo svojom rozhlasovom príhovore Wanted: Professors of Foresight, kde hovoril, že máme tisíce profesorov histórie, ale žiadneho profesora predvídania, nikoho, kto by sa zaoberal budúcimi dôsledkami inovácii a technológií. H. G. Wells požadoval vytvorenie celých fakúlt predvídania, ktoré by sa zaoberali budúcim vývojom spoločnosti. K rastu záujmu o budúcnosť patrilo nepochybne vytvorenie futurológie ako vedy o budúcnosti. Jej zakladateľ Ossip K. Flechtheim použil toto slovo prvý krát v súkromnej korešpondencii v roku 1942, teda 10 rokov po uvedenom rozhlasovom prejave H. G. Wellsa. Futurológia od tej doby prešla dlhú cestu vývoja od prvých krokov k vytvoreniu jej základného konceptu, cez vytvorenie metodologických a inštitucionálnych základov futurológie, až po dnešnú celosvetovú sieť futurológov, futurologických organizácií a inštitúcií a množstva kníh, publikácií, web stránok, projektov a pod., ktoré sa zaoberajú budúcnosťou bližšou či vzdialenejšou. Dnes pod futurológiu môžeme zahŕňať aktivity zamerané na budúcnosť, ktoré majú množstvo rozličných názvov ako foresight, futuribles, forecasting, anticipácie, predvídanie, prognózovanie, výskum budúcnosti, štúdie budúcnosti, tvorba scenárov, transhumanizmus, anticipatívne vládnutie a pod. Pre potreby výskumu budúcnosti bolo vytvorených viac ako 200 metód výskumu budúcnosti, pričom niekoľko desiatok týchto metód sa používa veľmi intenzívne. Futurológiu dnes možno študovať na univerzitách vo Fínsku, USA, Austrálii, na Tchajwane a v mnohých krajinách sveta. Všetky tieto futurologické aktivity sú zamerané na presmerovanie záujmu človeka a celej civilizácie na budúcnosť, pretože minulosť už naozaj nezmeníme, ale v budúcnosti budeme žiť. Akú budúcnosť si vytvoríme, v takej budúcnosti aj budeme žiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celosvetové oslavy Dňa budúcnosti

 Celosvetové oslavy Dňa budúcnosti prebiehajú v podobe organizácie rozličných podujatí zameraných na budúcnosť, a to najmä seminárov a konferencií. Oslavy sa uskutočňujú v rozličných krajinách celého sveta, rovnako ako aj vo virtuálnom svete Second Life. V roku 2014 päť najväčších svetových futurologických organizácii Humanity+, World Future Society, World Futures Studies Federation, Association of Professional Futurists a The Millennium Project zorganizovalo 24 hodinovú on-line non-stop diskusiu zameranú na oslavy svetového Dňa budúcnosti. Hostiteľskou organizáciou tohto podujatia bol najväčší futurologický projekt sveta a zároveň globálny futurologický think-tank The Millennium Project, na ktorého aktivitách sa od roku 1996 podieľa aj Slovensko. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Aj tento rok budú 1. marca prebiehať celosvetové oslavy Dňa budúcnosti a ľudia po celom svete budú mať príležitosť aspoň na chvíľu sa zamyslieť nad budúcnosťou, budú premýšľať o tom, čo ich čaká a kam smeruje náš svet, naša civilizácia. Ako uvádzajú organizátori Dňa budúcnosti na stránkach Future Day: „Prečo sú skoro všetky naše sviatky zamerané na oslavy minulosti, alebo cyklických procesov prírody ? Prečo neoslavovať úžasnú budúcnosť, ktorú budeme spoločne vytvárať ?“

Ivan Klinec

Ivan Klinec

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ekonóm, prognostik a futurológ. Zaoberám sa prognózami a futurológiou, perspektívami vývoja ekonomiky, spoločnosti a civilizácie a všetkým, čo s budúcnosťou súvisí. Zaujíma ma tiež literatúra, kultúra a umenie. Zoznam autorových rubrík:  FuturológiaPrognózyEkonomikaVedaKnihy

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu